Dış Mekan Kamera

Dış mekan kameralarda olmazsa olmaz olan bazı özellikler vardır. Dış mekan güvenlik kameraları mutlaka gece görüş olmalıdır. Bu gece görüş ir led özellikleri çevrenin genişliğine göre led veya atom led olarak mesafeye uygun gece görüşü olmalıdır.

Görüş açısı ise başka bir önemli etkendir. Gece görüşlü dış mekan kameralarda geniş bir alan görüntü altına alınacaksa geniş açılı kameralar tercih edilmelidir. Gece görüş mesafesi de dikkate alınarak eğer spesifik bir alanda görüntü isteniyor ise biraz daha dar açı kameralar tercih edilmelidir. Unutmayalım ki görüntü açısı ne kadar genişler ise gece görü verimliliği o derece azalacaktır. (Burada çözüm olarak daha uzağı görebilen gece görüşler kullanılabilir fakat nesneye olan uzaklık ve yakınlığınız değişeceğinden tercih ortama göre yapılmalıdır.) Kısaca dar açılı gece görüşlü kameralar daha verimli olabilmektedir.

Yeni teknoloji olan gerçek starlight gece görüşlü kameralar çok daha verimli gece görüşü sağlamaktadır. (Gece Renkli Görüntü vermektedir.) Yukarıda özetlediğimiz özelliklerin dışında kameralar minimum ip66 standardında su toz geçirmeyen çevresel dış ortamlardan etkilenmeyen gece görüşlü dış mekan güvenlik kamerası olmalıdır.

Dış Mekan Güvenlik Kamera Tavsiyesi

Güvenlik ihlalini engellemek amacıyla kullanılan Güvenlik Kamera Sistemleri, hayatımızın bir parçası haline geldi. Kamera sisteminin, tüm şartlara uyan tek bir kalıp olarak kullanılmasından öte, ihtiyacı karşılayacak şekilde planlanmış olması gerekmektedir. Güvenlik kamera sistemi seçerken bilmemiz gerekenler nelerdir? Sisteme ait hangi özellikler hakkında bilgimiz olmalıdır? Güvenlik kamerası tavsiyeleri ile satın alma kararı verirken bilinçli hareket etmenizi sağlayacaktır.
İhtiyaca göre en uygun sistemi seçebilmek için, sistemi 3 ayrı aşamada incelemeliyiz: Kamera seçimi, Kayıt sistemi seçimi, İzleme sistemi seçimi Öncelikle kameranın kullanılacağı yerin belirlenmesi (iç ortam veya dış ortam) ve ortam koşullarına göre kamera kasası seçimi yapılması en doğru hareket olacaktır. Dış ortamda kullanılacak kameraların muhafazalı olmasına özen gösterilmelidir. Bu sebeple genellikle dış ortamda IP koruma sınıflarından birine (IP65, IP66 vb.) dahil olan bullet kamera veya muhafazalı kutu kamera kullanılmaktadır. Örneğin IP66 sınıfındaki muhafazalar, toza ve belli süreli güçlü su temasına karşı korumalıdır.
Bir sonraki aşama istenen çözünürlük değerinin belirlenmesidir. IP kamera sistemleri ile analog hd sistemleri arasındaki en önemli farklardan biri yüksek çözünürlüktür. Büyük boyutlu ve kaliteli görüntü istendiğinde, IP kamera sistemleri bir adım öne çıkmaktadır. Örneğin askeri bir alanda tüm bölgeye hakim olmak güçtür, bu sebeple yüksek çözünürlüklü zoom kamera kullanmak çok daha uygun olacaktır. Aynı şekilde AVM ve halka açık alanlarda güvenlik ihlali çok fazla olduğundan, yüksek çözünürlüklü ve şık tasarımlı kameralar seçilmelidir.
Bir sistemi kurarken yalnızca üst yapının tasarlanması yeterli olmaz. Kablolama maliyetini en aza indirecek şekilde alt yapı da tasarlanmalıdır. Örneğin, ip kameraların beslemesi için PoE teknolojisi kullanılabilir. Bu teknolojiye göre kameraların enerjileri PoE switchler kullanılarak verilebilmektedir. Bu sayede elektrik kablosu için ayrıca bir bütçe ayırmaya gerek kalmayacaktır.
Kameranın konumlandırılacağı yerin ışık yoğunluğu da kamera seçiminde önemli bir faktördür. Gündüz, arka plandan gelen ışık miktarının fazla olması sonucu görüntülenmesi istenen kısım net olarak algılanmayabilir. Daha anlaşılabilir bir görüntü elde etmek amacıyla WDR (Wide Dynamic Range), BLC (Back Light Compensation), HLM (High Light Masking) gibi ışık patlamalarını engelleyen özelliklerin olması gereklidir. Gece görüşünün net olarak algılanması istenen yerlerde ICR’lı (IR Cut Filter) veya IR ledli kameraların kullanılması gereklidir. IR spotlar da kameraların görüş açısı içerisinde gerekli ışık değerini sağlamak için kullanılabilir.
Kayıt sisteminin seçimi için kameraların hangi çözünürlükte, kaç fps (saniyedeki kare sayısı) değerinde ve kaç gün kaydedeceğinin belirlenmesi gerekmektedir. HDD hesaplama uygulaması gerekli hard disk kapasitesinin hesaplanmasında size yardımcı olacaktır.
Optimum izleme seçimi yapılabilmesi için dikkat etmemiz gereken en önemli konu sistemin ebat’ı ve ihtiyaç miktarıdır. Örneğin, 64 kamera’lık bir sistemde tüm kameraları 17”lik bir monitörde izlememiz çok zor olacaktır. Burada 32”lik CCTV monitörler kullanılarak çok daha rahat izleme yapılabilir.
İzleme sistemlerinde sürekli izleme için kullanılacak monitörler genellikle 42” monitörler olup CCTV konsollarına yerleştirilecek şekilde tasarlanır. Alarm anında, olaya ait görüntünün ekrana düşmesi için güvenlik personelinin önünde küçük ebatlı monitörler de konumlandırılabilir. Bu tip monitörlere Spot Monitör denmektedir. Bu sayede verilerin denetimi ve yönetimi kolay hale gelecektir. Firmamız da farklı ebatlarda ve özelliklerde 7/24 çalışabilecek dayanıklılığa sahip profesyonel CCTV monitör seçenekleri sunmaktadır.

Dış Mekan Kamera