Çeşitli suç olaylarının çözümlenmesi ve kanıtların korunması için kamera kayıtlarını düzgün ve güvenli bir şekilde depolamanız gerekir. Güvenlik kamerası kayıtları dahili, harici ve bulut depolama olarak 3 temel yöntemle saklanabilir.
*Dahili depolama: Güvenlik kamerası sistemlerinde kullanılan DVR ya da NVR gibi video kayıt cihazları, genellikle kendi dahili depolama alanına sahiptir. Bununla birlikte bazı kameralarda dahili SD kart desteği de bulunur.
*Harici depolama: Harici bir depolama videoyu kaydetmek ve depolamak için kullanılan harici bir sabit disktir. Harici depolama alanının en büyük avantajı, geniş depolama kapasitesi sunmasıdır.
*Bulut depolama: Bulut depolama, dosya veya verilerin internet üzerinden erişilebilen bir depolama sistemine kaydedilmesidir. Bulut depolama dahili ve harici depolama sistemlerine göre daha fazla avantaja sahiptir. Bu nedenle tüketiciler tarafından gittikçe daha fazla tercih edilmektedir. Bulut depolamanın NVR, DVR veya harici bir sabit disk sürücüsüne kıyasla en önemli avantajları, videolara dünyanın herhangi bir yerinden internet bağlantısı ile erişilebilmesi ve daha fazla depolama kapasitesi sunmasıdır.
Bulut depolamanın diğer faydaları:
– Video dosyalarına bilgisayarınızdan, akıllı telefonunuzdan veya tablet bilgisayarınızdan anında erişebilirsiniz.
– Bulut depolaması, geniş depolama kapasitesi nedeniyle uzun bir süre boyunca görüntüleri veya videoları depolamak için kullanılabilir.
– Hassas videoları bulutta saklamak, çalınma ihtimali daha yüksek olan DVR veya NVR’ye kıyasla daha güvenlidir.
– Bulut depolaması, uygun maliyetli veya düşük aylık maliyetlerle büyük bir depolama alanı sunar.
– Videolar veya dosyalar yerel olarak depolanmaz, yani cihazlar çalınsa ya da bozulsa bile videolar güvenli bir şekilde saklanmaya devam eder
– Bulut depolama birimini, birincil depolama çözümü olarak kullanmasınız bile DVR, NVR veya harici sabit sürücünüzün yedeğini almak için kullanabilirsiniz.
Güvenlik Kamerası Görüntülerini Nasıl Saklayabilirim?