Güvenlik her toplumda ön planda tutulan bir uygulamadır. Devletler dahi vatandaşlarının haklarını korumak için pek çok farklı güvenlik önlemi alır. Çünkü toplumun güvenliği sağlanınca hırsızlık, gasp ve tehdit gibi sorunların önüne geçilir. İnsanlarda evlerini ve iş yerlerini korumak için farklı güvenlik önlemleri alırlar. Bunlar arasında alarm sistemleri ve kamera sistemleri en çok bilinenlerdir. Güvenlik kamerası olarak bilinen kamera sistemleri hd analog ve ip kamera sistemleri olarak ikiye ayrılır. İlk kamera sistemleri olarak bilinen hd analog kamera sistemleri kablolu sistemlerdir.
Kamera Çeşitleri nelerdir?
*Bullet Güvenlik Kamerası
*Dome Güvenlik Kamerası
*Taret Güvenlik Kamerası
*PTZ Güvenlik Kamerası
*Fisheye Balıkgözü Güvenlik Kamerası
*Çok Mercekli- Multi Sensör Güvenlik Kamerası
CCTV, genellikle güvenlik ve tedbir amaçlı kullanılan kamera sistemine verilen isimdir. CCTV sisteminin en temel unsurunu kameralar oluşturmaktadır. CCTV kameralar, kullanım amacı ve kullanım yerine göre çeşitlilik göstermektedir. Sabit kameralar, hareketli kameralar ile IP kameralar bu çeşitliliği oluşturan başlıca kameralardır.
Dome Kameralar: Yapısı gereği doom olarak adlandırılan bu kameraların hızlı dome kamera, kızıl ötesi dome kamera, saldırıya dayanıklı dome kamera gibi çeşitleri bulunmaktadır. Genellikle kapalı alanlarda kullanılan dome kameralar, yapısı gereği tavan montajına uygun olduğundan montaj ayağı gerekmemektedir. Dome kameraların genel özellikleri arasında; dijital zoom, özel hayat maskeleme, hareket algılama, OSD menü bulunabilmektedir.
Hızlı Dome Kamera: Gelişmiş özelliklere sahip bu kamera, her ortamda kullanılabilecek özelliklere uygun olarak çeşitlenebilmektedir. Geniş bir alanda kullanıma imkan sağlamasından dolayı çevresel ve fiziksel etkilere karşı dayanıklıdır. Geniş alanların izlenmesinde büyük yarar sağlayan Speed Dome Kameralar, yüksek hızda hareket edip zoom yapabilmektedir.
Dome IP Kamera: Yarım bir fanus içerisindeki yapısı sayesinde geniş bir alanı izleme ve zoom yapabilme özelliğine sahip bu kamera çeşidi, görüntüyü network üzerinden iletebilmektedir.
IP Kameralar: Bu kamera çeşitinde görüntü network üzerinden aktarılmaktadır. Bu özelliği nedeniyle uzak bölgelerin izlenmesinde kolaylık sağlamaktadır. Farklı protokol ve birçok sistemle uyum içerisinden çalışabilmesi açısından en çok tercih edilen CCTV IP kamera çeşididir.
Kutu IP Kamera: Yakaladığı analog sinyali dijitale çevirerek ethernet bağlantı noktası üzerinden yayın yapabilen kamera çeşididir. Genellikle iç mekan kullanıma uygun olan bu kamera çeşidi dış ortamda kullanılmak istendiğinde zarar görmemesi açısından uyumlu aksesuarlarla birlikte kullanılmalıdır.
Küp IP Kamera: Genellikle iç mekanlarda kullanılan bu kameralar, yüksek ses algılama ve çözünürlüğü sayesinde bebek izleme ve hasta takibinde kullanılmaktadır.
IR Bullet IP Kamera: Ethernet üzerinden uzaktan izlemeye imkan tanıyan bu kamera çeşidinin çalışabilmesi için elektrik kablolamasına gerek olmamaktadır. Bağlı bulunduğu ethernet üzerinden enerjisini sağlayan kamera, Infra Red (Kızıl ötesi) teknolojisi sayesinde gece kullanımı sağlayabilmektedir.
Güvenlik Kamera Sistemleri Çeşitleri ve Özellikleri